Menu

Fotografia Industrialna

Fotoblog z moimi zdjęciami industrialnych opuszczonych miejsc

Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka”

mical027

Dzisiejszy plener fotograficzny to wizyta w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym Zofiówka w Otwocku. Szpital, a w zasadzie to, co z niego zostało, stoi w środku lasu i straszy wybitymi oknami, farbą złażącą ze ścian i popękanymi posadzkami. Na ścianach graffiti i kolorowe plamy od naboi maniaków paintballa, którzy od czasu do czasu wykorzystują budynek jako teren swoich gier.Szpital zbudowano w 1907 r., a jego otwarcie nastąpiło rok później. Powstał z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi Żydami.Placówkę ufundowała Zofia Endelmanowa i to od jej imienia pochodzi nazwa Zofiówka.Początkowo w szpitalu mieściło się 95 łóżek, ale już po kolejnych rozbudowach w 1935 r. miejsca było dla 275 pacjentów.Szpital przeznaczony był głównie dla biedniejszych Żydów, a leczenie było bezpłatne.W tamtych czasach leczenie schorzeń psychicznych było nowością. Terapia zakładała przywracanie chorych społeczeństwu poprzez ich pracę.W Zofiówce leczyła się m.in. matka Juliana Tuwima. Trafiła tam po próbie samobójczej.W trakcie II wojny światowej szpital był częścią getta otwockiego i był to jedyny zakład dla umysłowo chorych w Guberni.

budynek-szpitala-psychiatrycznego-owock

Podczas likwidacji getta w sierpniu 1941 r. w szpitalu zamordowano ponad 110 osób. Cześć personelu zdołała uciec karetką.W 1943 r. w Zofiówce powstał tzw. ośrodek Lebensborn. Była to niemiecka instytucja charytatywna zajmująca się odnawianiem krwi niemieckiej i hodowlą nordyckiej rasy nadludzi.Ośrodek ten zajmował się też germanizacją polskich dzieci i przygotowywaniem ich do oddania do adopcji rodzinom niemieckim.Po wojnie szpital przekształcono w placówkę leczenia gruźlicy. Działał w ten sposób aż do połowy lat 80. XX w. Początkowo kurowano tu młodzież, a od końca lat 60. także dorosłych.

zofiowka-zaklad-psychiatryczny

W 1985 r. zakładowi przywrócono jego pierwotną funkcję. Leczono głównie schorzenia neuropsychiatryczne dzieci.W Zofiówce działał też oddział dla młodzieży uzależnionej od środków odurzających i dla dorosłych chorych psychicznie.Szpital opuszczono w 1998 r. i od tamtej pory coraz bardziej niszczeje.W jego murach często szukają schronienia bezdomni, rozkładając się głównie w piwnicach budynku.Gmina żydowska stara się przed sądem o uznanie swojego udziału w nieruchomości.

zofiowka-szpital-psychiatryczny

Budynek szpitala jest już praktycznie ograbiony ze wszystkiego. Pod oknami zostały tylko ślady po kaloryferach.

wntrza-szpital-otwock-psychiatryczny-

Poddasze uległo spaleniu i zawaleniu.

zofiowka-zaklad-psychiatryczny_
zaklad-dla-psychicznych-zydow-zofiowka-otwock-ruina

taras-zofiowka-zaklad-psychiatryczny
Opracowano:

Daleko niedaleko

Wszystkie Zdjęcia:

Fotografia industrialna

 

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • resor20

  Super fotki, miejsce już ostro zrujnowane .

 • mical027

  Miejsce niestety jest ruiną, niemal że już natura ją wyniszcza to jeszcze paintballowcy tam grają .

 • Gość: [Dawid] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Super miejscówka, ekstra klimat

 • Gość: [Kamil] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Byłem tam ostatnio, klimatyczny zakład.

 • Gość: [kles] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Fajne zdjęcia.

 • deepinthecode

  This hospital is apparently the site at which a strange video uploaded to YouTube was filmed. Quite a few people on Reddit are trying to decipher the puzzles held within the video at [a ="www.reddit.com/r/creepy/comments/3ongx1/this_creepy_puzzle_arrived_in_our_mail/?sort=new]this Reddit page[/a].

© Fotografia Industrialna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci